FCBiR – Fotowoltaiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe ML System S.A.

FCBiR – Fotowoltaiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe ML System S.A.

Celem Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego jest prowadzenie zaawansowanych badań naukowych i analiz w określonych dziedzinach.

Oferujemy usługi w zakresie:

·        badań spektroskopowych,

·        badań topografii powierzchni,

·        analiz mikroskopii  wysokorozdzielczej wraz z preparatyką,

·        analiz mikroskopii optycznej i analizy frakcji,

·        testów mechanicznych materiałów,

·        wzrostu nanowarstw,

·        analiz charakteryzacji elektrycznej,

·        badań środowiskowych.

Ponadto, posiadamy pracownię fotowoltaiczną wyposażoną w niezbędne urządzenia do wytwarzania oraz pomiarów ogniw fotowoltaicznych. Jednostka FCBiR wyposażona jest w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową, z którą pracuje nasz zespół ekspertów nieustanie poszerzający swoje kompetencje. Jesteśmy gotowi dostarczyć nie tylko profesjonalne wyniki pomiarów, ale również wesprzeć na każdym etapie ich planowania. Tworzymy partnerskie relacje, które gwarantują sukces każdego projektu.

 Fotowoltaiczne Centrum Badań i Rozwoju składa się z działów:

·        Laboratorium Badań spektroskopowych

W zakresie swoich usług Laboratorium Badań Spektroskopowych oferuje możliwość wykonywania pomiarów, analiz spektralnych, umożliwia charakteryzację struktury molekularnej różnych materiałów obejmujących minerały (cienkie warstwy i proszki), próbki biologiczne, płyny, rozpuszczone gazy i inne. W laboratorium możliwe jest opracowanie i walidacja metod analitycznych wykorzystujących techniki spektroskopowe, które będą spełniały wymagania klientów.

·        Laboratorium badań topografii powierzchni

 Badania modyfikacji powierzchni w celu wynalezienia materiałów o pożądanych właściwościach to obecnie jeden z głównych kierunków badań dotyczących charakteryzowania powierzchni. Laboratorium świadczy usługi w zakresie pomiaru topografii i chropowatości, twardości, sztywności, elastyczności, rezystencji, potencjału/ładunku powierzchni.  W ramach laboratorium wykonywane są charakteryzacje parametrów topografii powierzchni materiałowych, profile trójwymiarowe o dużej głębi ostrości. Obiektem badań są powierzchnie materiałów konstrukcyjnych jak i funkcjonalnych (m.in. nanomateriały i nanocząstki).

·        Laboratorium mikroskopii wysokorozdzielczych wraz z preparatyką

W ramach laboratorium świadczone są usługi w zakresie analiz mikroskopowych, jakościowych i ilościowych badanych próbek, pomiarów transmisyjnych, badań morfologii powierzchni ciał stałych z wysoką rozdzielczością. Posiadana aparatura pozwala na pomiary w topografii (AFM), właściwości mechanicznych (LFM), elektrycznych (SSRM, KFM), magnetycznych (MFM) w trybie kontaktowym oraz bezkontaktowym zarówno w cieczy, jak i w powietrzu, dodatkowa przystawka pozwala na pomiary STM.

·        Pracownia wzrostu warstw

Badania prowadzone w pracowni dotyczą modelowania i optymalizacji procesu wzrostu warstw, wytwarzania próbek z nanoszeniem cienkich warstw na podłoża szklane, krzemowe, metaliczne z precyzją ±5 nm (w zależności od materiału i grubości). Pracowania dysponuje wyposażeniem posiadającym szeroki zakres zastosowań obejmujący m.in.: wytwarzanie ogniw słonecznych, komponentów elektronicznych, czujników, warstw przeciwodblaskowych, inteligentnych powłok, warstw ochronnych lub powłok biobójczych.

·        Laboratorium mikroskopii optycznej i analizy frakcji

Laboratorium zapewnia wykonywania szerokiego zakresu inspekcji, obserwacji, pomiarów i badań przy użyciu mikroskopów optycznych i elektronowych oraz zastosowaniu różnorodnych metod obrazowania. Posiadamy możliwość analizy wielkości frakcji sypkiej w zakresie od pojedynczych nanometrów do setek mikrometrów.

·        Pracownia badań mechanicznych

Zasadnicze prace doświadczalne prowadzone pracowni są skoncentrowane na badanie właściwości zarówno materiałów konstrukcyjnych jak i gotowych wyrobów.

·        Pracownia fotowoltaiczna

Laboratorium wyposażone jest w niezbędne urządzenia do wytwarzania oraz pomiarów ogniw fotowoltaicznych. Pracownia  wyposażona jest w aparaturę do charakteryzacji parametrów ogniw słonecznych na każdym etapie ich produkcji oraz aparaturę do detekcji defektów w strukturze instalacji fotowoltaicznych.

·        Pracownia charakteryzacji elektrycznej

Laboratorium urządzeń i instalacji elektrycznych pozwala na wykonywanie prac naukowo-badawczych w zakresie charakteryzacji i badań w zakresie oporu elektrycznego, zagęszczenia nośników ładunku i mobilności w metalach i półprzewodnikach, m.in. przy wykorzystaniu zjawisku Halla w silnym polu magnetycznym.

·        Pracownia badań środowiskowych

Laboratorium badań środowiskowych pozwala na przeprowadzenie testów klimatycznych z wykorzystaniem komór z precyzyjną kontrolą warunków panujących wewnątrz. Przyspieszone badania w komorach klimatycznych wykorzystywane są do wykrywania wielu wad produktów powstałych na etapie ich produkcji lub wad konstrukcyjnych. Szybkie wykrywanie wad dzięki przyspieszonym badaniom klimatycznym pozwala wprowadzić szereg poprawek do produktu jeszcze zanim trafi on na rynek. Laboratorium posiada komory korozyjne służące do wykonywania automatycznych, cyklicznych testów korozyjnych i badania wpływu światła UV.

Alternate Text
Dziedziny badań
Badania chemiczne
C
Badania elektryczne i elektroniczne
E
Badania mechaniczne, badania metalograficzne
J
Badania właściwości fizycznych
N
Obiekty badań
Wyroby chemiczne
4
Wyroby, materiały, obiekty budowlane
5
Wyroby i wyposażenie elektryczne
6
Wyroby i materiały konstrukcyjne
8
Paliwa
10
Szkło i ceramika
12
Wyroby z tworzyw sztucznych i gumy
21
Materiały smarne
46
UE UE